Przewodnik po Litwie » Co słychać?
W Wilnie rozpoczyna się szczyt NATO

Podczas szczytu NATO w Wilnie spotka się 40 liderów państw Sojuszu oraz jego partnerów. Do stolicy Litwy przybyło 48 delegacji, liczących ok. 2,5 tys. osób. Litewskie władze na przygotowanie miasta – w tym na poprawę infrastruktury – wydały ok. 10 mln euro.

Więcej: https://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/w-wilnie-rozpoczyna-sie-szczyt-nato/


 

 
 
6 lipca – Dzień Koronacji Mendoga

6 lipca Litwa oraz Litwini na całym świecie obchodzą Dzień Koronacji Mendoga. Jest to na Litwie dzień wolny od pracy. W Wilnie odbędą się oficjalne uroczystości państwowe. Okolicznościowe imprezy, koncerty, festyny zaplanowano na terenie całego kraju. Tradycyjnie momentem kulminacyjnym obchodów będzie wspólne śpiewanie hymnu narodowego o godz. 21.00.


 

 
 
Z okazji 700. urodzin Wilna na Litwę trafi kopia listu Giedymina

List ten będzie eksponowany w wieży Zamku Giedymina od 25 stycznia. Pierwsza wzmianka o Wilnie uważana jest za początek powstania miasta, co zanotowano w liście ze słowami: „(…) w naszym mieście Wilnie roku Pańskiego 1323, w dniu nawrócenie Świętego Apostoła Pawła (…)”.

 
 
Program obchodów jubileuszu 700-lecia Wilna 25 stycznia

Nie można przegapić takiej okazji! 25 stycznia 2023 r. Wilno będzie obchodzić swój jubileusz i wkroczy w ósme stulecie. Nie tylko w styczniu, ale przez cały 2023 r. na gości w stolicy czeka wiele różnorodnych imprez – od sztuki do historii, od przygód do wiedzy, od festiwali do miłych imprez wspólnotowych. W ciągu 700 lat Wilno zgromadziło w sobie bogate pokłady kultury, dlatego teraz jest przygotowane na ujawnienie swoich tajemnic. Publikujemy różnorodny program wydarzeń w dniu jubileusza Wilna!


 

 
 
Inauguracja Roku Władysława Syrokomli w domu-muzeum poety w Borejkowszczyźnie

W piątek, w święto Trzech Króli, w Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie odbyła się prezentacja kalendarza „Droga Władysława Syrokomli 1823-1862”. Prezentację świeżo wydanego kalendarza poprzedziła inauguracja Roku Władysława Syrokomli w muzeum sławnego poety, tłumacza i autora pierwowzoru przewodników turystycznych.


 

 
 
Najpiękniejsza choinka na świecie

Autorzy wileńskiej choinki słyną z oryginalnych pomysłów, stosowania specjalnych dekoracji i umiejętności wytworzenia magicznej atmosfery. Od wielu lat ustawiana w stolicy Litwy choinka uznawana jest za najpiękniejszą na świecie, dyktuje też światową modę.
Liczy się jednak nie tylko piękno – miejska choinka wspiera idee zrównoważonego rozwoju – jej szkielet jest otaczany żywymi gałęziami świerkowymi, dostarczonymi po obcince drzew w lesie.


 

 
 
28 września – Dzień Wielkiego Księcia Litewskiego

Legenda głosi, że Wielki Książę Litewski Giedymin śnił sen, który zapowiedział przyszłość Wilna jako stolicy Litwy. W czasie odpoczynku, po polowaniu, Giedyminowi przyśnił się żelazny wilk wyjący na wzgórzu. Po zapytaniu Lizdejki, który wyjaśnił mu sen, Giedymin zbudował w Wilnie zamek i założył stolicę.


 

 
 
Dzień koronacji Króla Mendoga i „Hymnu Narodowego”

Jak nigdy dotąd w solidarności i jedności będziemy świętować państwowość, koronację litewskiego Króla Mendoga i dzień "Hymnu Narodowego" - 6 lipca. Po opanowaniu pandemii i przezwyciężeniu kryzysu uchodźczego na granicy, tym razem solidaryzujemy się z Ukrainą w walce o ich i naszą wolność.


 

 
 
Mgiełka wodna dla ochłody – na placu Ratuszowym w Wilnie

Z uwagi na upały Samorząd Miasta Wilna wraz ze spółką „Vilniaus vandenys” zapraszają wilnian i gości stolicy, spędzających czas na Starówce, orzeźwić się na placu Ratuszowym. Zainstalowano tu popularną wśród mieszkańców kurtynę wodną.


 

 
 
Wakacyjna Trasa Dwójki

Ale się działo! Wilnianie świetnie bawili się podczas koncertu Wakacyjnej Trasy Dwójki. 3 lipca, na placu Katedralnym w Wilnie odbył się koncert, rozpoczynający Wakacyjną Trasę Dwójki. Podczas koncertu panowała wesoła atmosfera, a plac Katedralny w Wilnie zmienił się w ogromną salę taneczną.


 

 
 
„Światełko Pamięci”. Pamiętamy o tych, którzy odeszli

Na Rossie odbyła się dziś akcja "Światełko pamięci", co się stało tradycją na 1 listopada. Na wielu cmentarzach Wileńszczyzny w tych dniach odbywają się też kwesty na rzecz Rossy. 
W tym roku do akcji ,,Światełko pamięci dla Rossy i Bernardynów” dołączyły szkoły litewskie, które również uczestniczyły w sprzątaniu nekropolii. 

https://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/swiatelko-pamieci-pamietamy-o-tych-ktorzy-odeszli/


 

 
 
Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Transmisje"

Spektakle, koncerty, wystawy, dyskusje - już w sobotę rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki "Transmisje".Festiwal odbędzie się w Wilnie i Trokach.

Jak większość imprez kulturalnych Transmisje musiały zmierzyć się z nie lada wyzwaniem - ograniczeniami wywołanymi koronawirusem. Z tego powodu część festiwalowych wydarzeń została przeniesiona do internetu albo na ekrany kin.

Więcej: https://wilno.tvp.pl/49823176/miedzynarodowy-festiwal-sztuki-transmisje


 

 
 
Pierwszy wspólny polonez polskich szkół w Wilnie

Na Placu Katedralnym maturzyści sześciu polskich szkół zatańczyli poloneza. Nad stworzeniem układu i przygotowaniem młodzieży pracowało trzech choreografów: Danuta Mieczkowska - Kowalczuk, Teresa Andruszkiewicz i Andrzej Kostygin. Emocje i wrażenia jakich doświadczyli maturzyści podczas tańca pozostaną na długo w ich pamięci.

Polonez: http://www.wilnoteka.lt/artykul/pierwszy-wspolny-polonez-polskich-szkol-w-wilnie


 

 
 
Turystyka powoli się budzi...

Powoli budzi się turystyka. Pandemia zadała jeden z największych ciosów właśnie tej sferze kultury. Od 16 czerwca, po odwołaniu na Litwie ostrych przepisów, na starówkę zaczynają wracać turyści. Nie są to tłumy, jak w zeszłym sezonie, jednak cieszy fakt, że w ogóle są. Zapraszam do Wilna, a bardziej odwaznych i dalej na Litwę. Ten kraj warto zwiedzić, bo z doświadczenia wiem, że zwiedzający odjeżdżają stąd zauroczeni i zadowoleni... Zwykle powracają...


 

 
 
Obchody Dnia Niepodległości w Wilnie

W Wilnie odbyły się obchody Dnia Niepodległości Litwy. Spod pomnika Giedymina na Cmentarz na Rossie ruszył Szlak Państwa Litewskiego, którego większość stanowili uczniowie szkół. Już po raz piąty taki marsz organizuje Stowarzyszenie Lituanistów, Litewskie Stowarzyszenie Nauczycieli Historii i Samorząd Miasta Wilna. Uczestnicy szlaku przeszli m.in. ulicami Zamkową, Wielką, Ostrobramską i Daukšy. https://zw.lt/wilno-wilenszczyzna/obchody-dnia-niepodleglosci-w-wilnie-darmowe-flagi-plonace-ogniska-i-szlak-panstwa-litewskiego/


 

 
 
1   2   3   4   sekantis  >>