Przewodnik po Litwie » Co słychać?
Spacer po Zarzeczu
  • Położona niepodal starówki dzielnica Zarzecze do niedawna była ulubionym miejscem artystów i ... marginesu społecznego. Obecnie – to najmodniejsza dzielnica Wilna. Główne ulice Zarzecza (Užupis) – to Užupio i Polocko. Dawniej z ulicy Połockiej ciągnął ważny szlak handlowy w kierunku Połocka i Witebska, zwany też „szlakiem solnym”. Od czasów Stefana Batorego i jego wypraw wojennych droga idąca w kierunku współczesnej Białorusi i przez jej część nazywano „traktem Batorego“. (...) 

 

plačiau
 
Manufaktura czekolady w Trokach
  • Zwiedzając Zamek Trocki można się załapać na zajęcia w cechu czekolady. W manufakturze czekolady „AJ šokoladas“ (AJ czekolada) wszystkie wyroby czekoladowe są przygotowywane ręcznym sposobem, według najlepszej belgijskiej tradycji. Jeden z cechów manufaktury znajduje się w Trokach...

     

plačiau
 
Ulica Św.Kazimierza
  • Ulica Św.Kazimierza w Wilnie znajduje się niepodal Bramy Bazylianów. Rozpoczyna się naprzeciwko filharmonii i urywa się przy Barbakanie. Nie odnowiona tak pieknie, jak cała starówka, sprawia wrażenie zapomnianego zaułku gdzieś na skraju miasta. Ten krótki odcinek na Starówce Wileńskiej potrafi na chwilę przenieść do dawnej epoki. Na zniszczonych fasadach kamienic niedawno pojawiły się zdjęcia słynnej Różyczki. (...)

     

plačiau
 
W Królewskich Miednikach

 

  • „Z lasu, ubiegłszy około wiorst pieciu, wzbieramy się na górę; za nią sterczy zdaleka basztaceglana starożytnego zamku. Wjeżdżamy na górę: dwór, zamek i wioska ukazuje się naszym oczom. To Miedniki: zamek jeden z najstarożytniejszych na Litwie – którego początku nieprzypomina sobie ani tradycya, ani historya. ..." (czyt. dalej - plačiau)

 

 

plačiau
 
<<  ankstesnis  2   3   4   5