Litewska kraina » Auksztota
Kościół w Połuszach (Palūšė)

Prawdopodobnie podczas budowy kościółka w Palūšė nie użyto ani jednego gwoździa. Świątynia, wybudowana w XVIII w. z bierwion, leży w nadzwyczaj malowniczej miejscowości nad jeziorem Lūšiai. Kościółek odnowiono w XIX w. 

plačiau
 
Muzeum Dawnego Bartnictwa

Ogromna dębowa rzeźba boga pszczół Babilasa wita podróżnych na wzgórzu nad rzeką Tauragną. Rzeźba jednocześnie jest ulem, z którego codziennie wylatują pszczółki i wracają z miodem. Na wzgórzu są drewniane ule, w nich mieszkały pszczoły już XV w. Niopodal jest nie mniej dziwaczny ul, urządzony w pniu świerka. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Dąb w Stelmužė, kociół

Nikt nie zna dokładnego wieku dębu w Stelmužė. Prawdopodobnie liczy 1500 lat! To najstarszy i najgrubszy dąb w Litwie i jeden z najstarszych w Europie. Jest pod ochroną. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Dwór w Rakiszkach (Rokiškis)

Na północ od Jużynt i Gaczan, w mieście Rakiszki (Rokiškis) znajduje się pałac zbudowany w 1801 roku dla Ignacego Tyzenhauza. Obecna jego wersja pochodzi z 1905 roku, kiedy dobra były w rękach Jana Przeździeckiego, ożenionego z Marią Tyzenhauzówną. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Zamek w Birżach (Biržai)

Birże, rezydencjonalne miasteczko XVII-wieczne z okazałym zamkiem jednego z najważniejszych magnackich rodów litewskich. Birże są na kartach „Potopu” – do tej twierdzy wysłał książę Janusz Radziwiłł zbuntowanych pułkowników, stacjonujący tam Szwedzi mieli ich zgładzić.

(dalej - plačiau)

plačiau
 
Dwór w Pokrojach (Pakruojis)

Zespół zabytków Pakruojis leży po prawej stronie rzeki Kruoja. Ogrom i stan zabudowań pałacowych robi wrażenie. Na terenie o powierzchni około 48 ha znajduje się pałac klasycystyczny, zespół ogrodowo-parkowy w stylu angielskim i największy zespół rezydencjalny na Litwie. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Auksztocka kolej wąskotorowa

Auksztocka kolej wąskotorowa jest czynna od 1899 roku, był to  okres czarnych lokomotyw i drewnianych wagonów. Podstawowa kolej Auksztoty przewoziła pasażerów i różnorodne towary. (dalej - plačiau)

plačiau
 
Muzeum Konia (Arklio muziejus)

Muzeum Konia znajduje się we wsi Niūronys, w rejonie Anykščiai. Niewiele muzeów Europy posiada żywe eksponaty. Konie w muzeum są doglądane przez wychowanków miejscowej szkoły rolniczej. Po terenie muzeum można jeździć konno albo skorzystać z bryczki lub powozu.  (dalej - plačiau)

plačiau
 
Litewskie Muzeum Etnokosmologiczne

W muzeum badane są więzy człowieka z kosmosem. Pomysł nie zwykłego obserwatorium, a właśnie Muzeum Etnokosmologii, ma początki w ciągłych pytaniach ludzi: co znaczy w tak ogromnym przestworzu kosmicznym egzystencja człowieka na Ziemi?

W powstanie muzeum zainwestowano 22 min litów. (dalej - plačiau)

plačiau