Kowno » Co warto zobaczyć w Kownie

Co warto zobaczyć w Kownie

Zamek nieopodal zbiegu Niemna i Wilii – najstarszy murowany zamek na Litwie z XIII wieku. Jeszcze do niedawna tutaj były tylko ruiny, ostatnio intensywne pracy wskazują na to, że w niedalekiej przyszłości może z tych ruin cokolwiek powstać.

Kościół Św.Jerzego i klasztor Bernardynów – zespół ostatecznie uformowany w XVI – XVII w. W czasach sowieckich w byłym klasztorze mieściła się szkoła medyczna i magazyny. Mimo tragicznego losu kościół i dziś przyciąga uwagę potężną bryłą gotyku. Obecnie jest w trakcie renowacji, stopniowo odzyskuje dawną świetność.

Kościół Świętej Trójcy, klasztor Bernardynek – w pomieszczenich klasztoru w czasach sowieckich działało jedyne w Litwie seminarium duchowne. Dzisiaj pięknie odnowiony, w niektórych miejscach brak tynku wskazuje dawne pochodzenie budynku.

Dawna poczta konna – zbudowano ją w czasie łączenia traktem kolejowym Petersburg, Warszawę i Królewiec. Obecnie działa tu interesujące muzeum poczty, telekomunikacji i informatyki.

Plac ratuszowy – największy tego typu plac na Litwie. Dookoła niego rozpościera się starówka Kowna. W nawiązaniu dostrzelistego kształtu i bieli wieży ratusz nazywany jest przez mieszkańców białym łabędziem. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum Ceramiki i Urząd Stanu Cywilnego, więc w weekendy ustawiają się przy nim szeregi limuzyn nowożeńców.

Kosciół Św. Franciszka Ksawerego, klasztor i kolegium Jezuitów – to własnie niopodal tego kościoła, na murach jest tablica upamiętniajaca pobyt Adama Mickiewicza w Kownie. Przcował tu jako nauczyciel i prawdopodobnie zanudziłby się ostatecznie w Kownie, gdyby nie… sąsiedztwo uroczej mężatki, Karoliny Kowalskiej.

Dom Perkunasa – nazwa ta pochodzi od pogańskiego boga Perkunasa, którego statuetkę znaleziono w XIXw.  podczas prac remontowych w jednej z nisz budynku, o czym ogłosił historyk Teodor Narbutt. Sam budynek jest wyjątkowym okazem gotyckiej architektury mieszkalnej. Dzisiaj należy do Gimnazjum Jezuickiego,  mieści się tutaj skromna ekspozycja przypominajaca Adama Mickiewicza.

Kościół Witolda – kościół pwz. Wniebowzięcia NMP, piękna świątynia nad Niemnem z wysokimi podmurowaniami, fundacja Wielkiego Księcia Witolda jako dar dziękoczynny za uratowanie mu życia w bitwie nad Worsklą. Na murach światyni jest specjalna linijka, która wskazuje poziom podniesienia się wód Niemna.

Archikatedra pwz.Św.Piotra i Pawła – największy kościół gotycki w Kownie i jeden z największych na Litwie.. Można w niej oglądać obrazy Michała Elwiro Andriolli, znanego z ilustracji do pierwszych wydań „Pana Tadeusza“. Wielkie wrażenie robi też ołtarz główny, autorstwa Tomasza Podhajskiego. Ołtarz przedstawia apostołów, towarzyszących Grupie Ukrzyżowania.

Galeria Mykolasa Žilinskasa – to dar Litwie ponad tysiąca cennych obrazów od litewskiego emigranta, kolekcjonera Mykolasa Žilinskasa. Warunkiem było, żeby kolekcja nie była podzielona przez różne muzea, dlatego też dla ekspozycji został wybudowany nowoczesny gmach.

Muzeum diabłów – unikalne muzeum, które powstało w oparciu o zbiory litewskiego malarza i kolekcjonera Antanasa Žmudzinavičiusa. Ciągle coś kolekcjonował, w muzeum znajduje sie jego kolekcja diabłów. Powiedział kiedyś: „Diabeł jest symbolem ciemności, żeby jednak nie było ciemności, nie mielibysmy pojęcia o świetle.“ M.in. malarz ten należał do komisji, która w 1918 roku zadecydowała o kolorach flagi państwowej Litwy.

Narodowe Muzeum Sztuki M.K.Čiurlonisa – niewątpliwie najważniejszym akcentem tego muzeum jest Galeria wielkiego malarza i kompozytora M.K.Čiurlonisa. Wśród eksponatów są listy, rękopisy utworów muzycznych, prac graficznych, ilustracje do książek. Na pewno był wielkim kompozytorem, ale znawcy twierdzą, że jeszcze bardziej wykazał sie jako malarz-akwarelista.

Na spacer ulicą Wileńską (Vilniaus g.), która ciągnie od katedry, można trafić na Aleję Wolności (Laisvės alėja). Jest to deptak – najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, gdzie pod barwnymi parasolkami mozna wypic kawy lub spocząć na chwilę w cieniu drzew na wygodnych ławeczkach niopodal fontanny.

Perspektywę Aleji Wolności zamyka przepiękny sobór o pięciu kopułach. Budowany joko cerkiew prawosławna pwz. Św.Piotra i Pawła, dzisiaj jest katolickim kościołem Św.Michała Archanioła.